Matematisk Afdeling 16. december 2001 Institut for Matematiske Fag Mikael Rørdam

Mat 2AN — Analyse – E01 — Ugeseddel nr. 15

Forelæsningerne i uge 50: Jan Philip Solovej gennemgik Fouriertransformationen efter supplerende noter (kan også læses efter §§6.1–6.2 i HR). Afsnit 1 om Fubini’s sætning og differentiation under integraltegnet er baggrundsstof. I Afsnit 2 gennemgik Solovej frem til og med Inversionssætningen (Sætning 2.9) og Korollar 2.10, begge med beviser. Endvidere blev Korollar 2.11 formuleret (men ikke bevist).

Forelæsningerne i uge 51: Jeg bruger tirsdagstimerne til at afrunde emnerne Fourierrækker og Fouriertransformationen. Måske vil jeg også gennemregne eksempler og gamle eksamensopgaver. Torsdagstimerne (de sidste forelæsninger i kurset) vil blive brugt til at regne eksamensopgaver o.lign.

Spørgetime: Jeg stiler imod at holde spørgetime tirsdag d. 8. januar, kl. 10:15. Endeligt tidspunkt fastlægges til forelæsningerne tirsdag d. 18/12.

Pensum — eksamensspørgsmål: Den endelige pensumliste og den endelige liste med mundtlige eksamensspørgsmål vil blive udarbejdet og lagt på nettet mandag d. 17/12.